Περιβαλλοντικό πρόγραμμα 2021-2022

Λίγα λόγια για τη δράση μας

Η corfualtour είναι μια πλατφόρμα πληροφόρησης, ένας χρηστικός οδηγός για τους λάτρεις του εναλλακτικού τουρισμού. Δημιουργήθηκε από τους/τις μαθητές/τριες και τους/τις εκπαιδευτικούς του 1ου ΕΠΑΛ Κέρκυρας, στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος «Ο εναλλακτικός τουρισμός στην Κέρκυρα» που υλοποιήθηκε κατά το σχολικό έτος 2021-2022 και των αναγκών του μαθήματος «Εφαρμογές στον Τουρισμό» που διδάσκεται στη Γ΄ τάξη της ειδικότητας «Υπάλληλος τουριστικών επιχειρήσεων» των ΕΠΑΛ. Η ομάδα εργασίας αποτελούνταν από τους εκπαιδευτικούς του 1ου ΕΠΑΛ Κέρκυρας Χαλικιά Ακριβή (ΠΕ80) και Κούκια Θεόδωρο (ΠΕ80) και από δεκαεπτά μαθήτριες και μαθητές της συγκεκριμένης ειδικότητας. Στόχος τη δράσης ήταν αφενός η γεφύρωση θεωρίας και πράξης, μόνιμο ζητούμενο άλλωστε της επαγγελματικής εκπαίδευσης και αφετέρου η δημιουργία και η προσφορά ενός χρηστικού τουριστικού οδηγού στην ευρύτερη κοινωνία.

(περισσότερα…) Συνέχεια ανάγνωσης