Ηλεκτρονικές εγγραφές σχολικού έτους 2022-23

Από τις 24 Ιουνίου 2022 και ώρα 10:00 έως και τις 7 Ιουλίου 2022 και ώρα 23:59, όσοι/ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2022-2023.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση:
ή μέσω της διαδικτυακής πύλης
συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Το σχολείο μας θα το αναζητήσετε ως “1ο ΕΠΑ.Λ. ΚΕΡΚΥΡΑΣ” (με τελείες)

Επιπρόσθετα οι μαθητές της Α’ τάξης θα πρέπει να δηλώσουν τα μαθήματα επιλογής πατώντας εδώ

Το σχολείο μας θα δέχεται τους μαθητές και τους γονείς που χρειάζονται βοήθεια με την ηλεκτρονική εγγραφή όλες τις μέρες λειτουργίας του δηλαδή από την Παρασκευή 24/6/22 έως και την Πέμπτη 30/6/22. Καλό θα ήταν να ολοκληρώσετε την εγγραφή έως 30/6 για τυχόν απορίες που θα προκύψουν.

Αποτελέσματα Πανελλαδικών Εξετάσεων μέσω γραπτού μηνύματος SMS

Τη δυνατότητα ενημέρωσης μέσω γραπτού μηνύματος SMS έχουν οι υποψήφιοι των Πανελλαδικών Εξετάσεων, καθώς θα μπορούν να λάβουν γνώση της βαθμολογίας τους αλλά και της σχολής/τμήματος εισαγωγής τους με γραπτό μήνυμα SMS στο κινητό τους τηλέφωνο.

Οι υποψήφιοι μπορούν να καταχωρίσουν ή να επιβεβαιώσουν το κινητό τους τηλέφωνο στη σελίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων smsresults.minedu.gov.gr μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης Δημόσιας Διοίκησης gov.gr, σε ειδική εφαρμογή η οποία είναι διαθέσιμη από, Παρασκευή 17 Ιουνίου έως και την Παρασκευή 24 Ιουνίου.

Πρόγραμμα ειδικής εξεταστικής περιόδου Ιουνίου 2022

Για να δείτε το πρόγραμμα της ειδικής εξεταστικής περιόδου Ιουνίου πατήστε εδώ

Έναρξη 1ου κύκλου 8:45
Έναρξη 2ου κύκλου 10:45

Οι μαθητές θα πρέπει να προσέρχονται τουλάχιστον 15′ πριν την έναρξη των εξετάσεων έχοντας μαζί τους 2 στυλό μπλε διαρκείας.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι μαθητές της Α’ και της Β’ αν δεν προαχθούν ούτε στην ειδική εξεταστική περίοδο του Ιουνίου επαναλαμβάνουν τη φοίτηση.

Οι μαθητές της Γ’ αν δεν προαχθούν στην ειδική εξεταστική περίοδο του Ιουνίου παραπέμπονται στην ειδική εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου.

Περιβαλλοντικό πρόγραμμα 2021-2022

Λίγα λόγια για τη δράση μας

Η corfualtour είναι μια πλατφόρμα πληροφόρησης, ένας χρηστικός οδηγός για τους λάτρεις του εναλλακτικού τουρισμού. Δημιουργήθηκε από τους/τις μαθητές/τριες και τους/τις εκπαιδευτικούς του 1ου ΕΠΑΛ Κέρκυρας, στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος «Ο εναλλακτικός τουρισμός στην Κέρκυρα» που υλοποιήθηκε κατά το σχολικό έτος 2021-2022 και των αναγκών του μαθήματος «Εφαρμογές στον Τουρισμό» που διδάσκεται στη Γ΄ τάξη της ειδικότητας «Υπάλληλος τουριστικών επιχειρήσεων» των ΕΠΑΛ. Η ομάδα εργασίας αποτελούνταν από τους εκπαιδευτικούς του 1ου ΕΠΑΛ Κέρκυρας Χαλικιά Ακριβή (ΠΕ80) και Κούκια Θεόδωρο (ΠΕ80) και από δεκαεπτά μαθήτριες και μαθητές της συγκεκριμένης ειδικότητας. Στόχος τη δράσης ήταν αφενός η γεφύρωση θεωρίας και πράξης, μόνιμο ζητούμενο άλλωστε της επαγγελματικής εκπαίδευσης και αφετέρου η δημιουργία και η προσφορά ενός χρηστικού τουριστικού οδηγού στην ευρύτερη κοινωνία.

(περισσότερα…) Συνέχεια ανάγνωσης