Διαδικτυακή Ενημερωτική Εκδήλωση για μαθητές και μαθήτριες Γ΄ Λυκείου με θέμα: «Σταδιοδρομία στις Ένοπλες Δυνάμεις»

Το Κέντρο Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης – ΚΕΣΥ Καρδίτσας σε συνεργασία με το ΚΕΣΥ Κέρκυρας δια των εκπαιδευτικών της Συμβουλευτικής στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό, Ευφροσύνης Μυργιώτη, Κ.Ε.Σ.Υ. Καρδίτσας, Ευπραξίας Βλαχοδήμου και Αντώνη Πλαγερά του Κ.Ε.Σ.Υ. Λάρισας, αλλά και με τη συμμετοχή του Κ.Ε.Σ.Υ. Κέρκυρας και των αντίστοιχων εκπαιδευτικών Τρικαλώτη Σπύρου και Μικρούλη Σπύρου,
διοργανώνουν
Διαδικτυακή Ενημερωτική Εκδήλωση για μαθητές και μαθήτριες Γ Λυκείου με θέμα:

«Σταδιοδρομία στις Ένοπλες Δυνάμεις»

την Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2021 και ώρα 15:00

μέσω της πλατφόρμας WEBEX στο σύνδεσμο:

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης είναι:

15:00 Καλωσόρισμα στην εκδήλωση από τους εκπαιδευτικούς Συμβουλευτικής στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό.

15:10 Παρουσίαση των Παραγωγικών Σχολών των Ενόπλων Δυνάμεων.

16:10 Παρουσίαση των Παραγωγικών Σχολών της Αεροπορίας.

16:40: Υποβολή ερωτήσεων από τους μαθητές και τις μαθήτριες και απαντήσεις από τους ομιλητές.

17:00 Λήξη της εκδήλωσης.

Οι ομιλητές είναι Στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων.

Παρακαλούμε τις διευθύνσεις των Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων της Δ.Δ.Ε. Κέρκυρας να ενημερώσουν για την εκδήλωση τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ τάξης, με την επισήμανση οι ενδιαφερόμενοι/ες να συνδεθούν 10΄ νωρίτερα της προκαθορισμένης ώρας.

Κλειστά τα σχολεία της Κέρκυρας Δευτέρα και Τρίτη λόγω παγετού

Σας ενημερώνουμε ότι αύριο Δευτέρα 15/2/21 και μεθαύριο Τρίτη 16/2/21 τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας θα παραμείνουν κλειστά λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών. Η απόφαση ελήφθη από την αρμόδια Αντιπεριφερειάρχη Ιονίων Νήσων σε συνεργασία με την Δήμαρχο Κεντρικής Κέρκυρας.

Τα μαθήματα θα γίνουν με τηλεκπαίδευση-Webex σύμφωνα με το τρέχον ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου μας. Οι ηλεκτρονικές αίθουσες διδασκαλίας των καθηγητών είναι οι ίδιες με την προηγούμενη φάση τηλεκπαίδευσης που είχαν αποσταλεί στα email των κηδεμόνων.

Να υπενθυμίσουμε ότι η πρόσβαση είναι χωρίς χρέωση από κινητά δίκτυα τηλεφωνίας και υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης των μαθημάτων και με απλή τηλεφωνική κλήση χωρίς χρέωση. Καλείτε τον αριθμό 2119902394 ή 2111981029, πληκτρολογείτε τον αριθμό του εκπαιδευτικού (meeting number) , # και ξανά # και μπαίνετε στην αίθουσα.

Η διεύθυνση θα βρίσκεται στο σχολείο. Για οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίζετε με το Webex καθώς και για διευκρινίσεις και βοήθεια μπορείτε να επικοινωνείτε στο τηλ. 2661035211 ή στο email 1epalkerkyras@sch.gr

Δικαιολόγηση απουσιών μαθητών που συνοικούν με άτομα που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες

Δικαιολόγηση απουσιών των μαθητών που συνοικούν με άτομα που πάσχουν από σοβαρό/ά υποκείμενο/α νόσημα/τα και ταυτόχρονα δυνατότητα   να παρακολουθούν μαθήματα εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, προβλέπει Κοινή Υπουργική Απόφαση η οποία δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης.

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΟ ΦΕΚ.