Εκπαίδευση εν πλω

Εκπαίδευση εν πλω πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές της Γ’ τάξεως του Ναυτιλιακού Τομέα, ειδικότητας Πλοιάρχων Εμπορικού Ναυτικού του σχολείου μας. Οι μαθητές ταξίδεψαν από Κέρκυρα-Ηγουμενίτσα-Κέρκυρα με το πλοίο της γραμμής Kerkira Express της εταιρίας Kerkira Lines και ξεναγήθηκαν στην Γέφυρα και το μηχανοστάσιο του πλοίου.

Προκήρυξη για την εισαγωγή υποψηφίων στις σχολές Αξιωματικών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας ακαδημαϊκού έτους 2022-2023

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος: www.fireservice.gr η προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Σχολές Αξιωματικών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τον τρόπο ηλεκτρονικής υποβολής της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης, τα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους, τις προκαταρκτικές εξετάσεις και εν γένει για όλες τις διαδικασίες που αφορούν την ανωτέρω προκήρυξη. Στην ως άνω ιστοσελίδα θα υπάρχει ενημέρωση σχετική με θέματα της προκήρυξης. Η ηλεκτρονική υποβολή της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος θα γίνεται από την Τετάρτη 23-03-2022 έως και το Σάββατο 09-04-2022 (συμπεριλαμβανομένου του Σαββατοκύριακου).

Για να δείτε την προκήρυξη πατήστε εδώ

Για να δείτε τις ημερομηνίες πατήστε εδώ

Εκπαιδευτική ενημέρωση Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Εκπαιδευτική ενημέρωση πραγματοποιήθηκε στους μαθητές της Γ’ τάξης, ειδικότητας Υπαλλήλου Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών και Υπαλλήλου Τουριστικών Επιχειρήσεων από το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Λιμάνι της Κέρκυρας

Διδακτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές της Β’ τάξεως του Ναυτιλιακού Τομέα του σχολείου μας στις προβλήτες του λιμένα Κέρκυρας, με στόχο τον συνδυασμό της θεωρίας με τη πράξη.
Οι μαθητές, μετά από συζήτηση που πραγματοποιήθηκε στο πεδίο, καθώς και την διδακτική περιήγησή τους εντός του λιμένα, είχαν την δυνατότητα να αναγνωρίσουν τα στοιχεία που αναγράφονται στα πλευρά των πλοίων και να κατανοήσουν την χρησιμότητά τους.