Φοίτηση μαθητών - Απουσίες

ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ 50/2008 - ΦΕΚ 81/Α'/8.5.2008
Φοίτηση και αξιολόγηση των μαθητών του Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Λ.)

Αρθρο 27
Φοίτηση μαθητών - Απουσίες

1. Η προαγωγή και η απόλυση των μαθητών εξαρτάται από την τακτική τους φοίτηση στο σχολείο και από την επίδοση τους κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους.
2. Η τακτική φοίτηση ή απουσία των μαθητών κατά τις ώρες λειτουργίας του σχολείου αποτελούν τα κριτήρια για το χαρακτηρισμό της φοίτησης αυτών ως επαρκούς ή ανεπαρκούς.
3. Οι απουσίες αριθμούνται ανά μία για κάθε διδακτική ώρα.
4. Απουσία μαθητή από τις πολιτιστικές ή αθλητικές εκδηλώσεις που πραγματοποιούνται στα πλαίσια του ωρολογίου προγράμματος του ΕΠΑ.Λ. λογίζεται ως απουσία από τα διδασκόμενα μαθήματα για ισάριθμες διδακτικές ώρες, η δε απουσία από περίπατο λογίζεται ως απουσία για ισάριθμες διδακτικές ώρες, όσα και τα ωριαία μαθήματα που δε διδάχθηκαν για το λόγο αυτό κατά την ίδια μέρα. Εξαίρεση επιτρέπεται στις περιπτώσεις που κατά την κρίση του Διευθυντή η συμμετοχή του μαθητή στις ανωτέρω εκδηλώσεις καθίσταται εκ των πραγμάτων αδύνατη.

free poker
Designed by 1o EPAL